TurnovskovAkci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
iTurnovsko.cz
13. 11. 2009
Obec Jenišovice - rozhovor se starostou Bohumilem Bradáčem
Obec Jenišovice se nachází v Libereckém kraji v jižní části okresu Jablonec nad Nisou. Je položena ve výšce 380 m n.m. Nejníže položenou částí je Červený Dvůr (318 m n.m.), který byl poplužním dvorem k panství Hrubý Rohozec a v roce 1952 se stal majetkem JZD Jenišovice, dnes v něm sídlí firma VGP.
V roce 1960 došlo ke sloučení obcí Jenišovice a Odolenovice a dnes tvoří dvě místní části. Od 16. století sdílely obě vsi společné osudy.

Z pohledu historických pramenů jsou starší Jenišovice. První zmínka o obci se nalézá v archivu Strahovského kláštera v Praze. Zde je psáno, že roku 1143 celá vesnice patřila právě tomuto klášteru. Zápis tedy jednoznačně svědčí o existenci obce ve 12. století.
Při příjezdu do obce vás už z dálky vítá Kostel sv. Jiří, který je dominantou obce. Nedaleko kostela se nachází Obecní úřad, ve kterém jsme navštívili pana starostu Bohumila Bradáče.

Pane starosto, jak dlouho působíte na obecním úřadě a co se od té doby v obci změnilo?
Obec zastupuji od prosince roku 1998. Během této doby jsme zrealizovali řadu projektů, pro zlepšení života v obci: proběhla II. III. a IV. etapa plynofikace obce, byla provedena výstavba splaškové kanalizace, přestavba tělocvičny a rekonstrukce hřiště v areálu Základní školy, dále jsme zrealizovali vestavbu jedné třídy do podkroví budovy MŠ, kde  jsme, na základě navýšení kapacity, provedli také vestavbu WC a umývárny a rovněž byla zrekonstruována kuchyň. Dále byla provedena výstavba nových šaten a umyváren u fotbalového hřiště. Vznikla nová dětská hřiště u MŠ, v Odolenovicích  a u fotbalového hřiště. Ve třech etapách jsme připravili inženýrské sítě pro 31 rodinných domů.

Při průjezdu obcí jsme projížděli kruhovým objezdem.
Ano. To je jedna z posledních akcí, kterou zajistila v loňském roce Krajská správa silnic Libereckého kraje.

Nelze si nevšimnout upraveného okolí tohoto objezdu.
Úprava okolí kruhového objezdu proběhla v letošním roce. Jsou zde nové dlážděné plochy, autobusové zastávky, lavičky a vysázená zeleň. Celková výměra ploch, které obec upravila činí 2 500m2. Úpravy byly financovány z větší části Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Další úpravu zeleně plánujeme na hřbitově u kostela sv. Jiří, na kterou právě vypisujeme výběrové řízení.

Mimo kostela, který vyhlíží do okolí, máte tu i další památky a zajímavosti?
V Odolenovicích na návsi je kaplička. U polní cesty z Odolenovic do Jenišovic jsou obnovená boží muka. Další boží muka najdete u silnice do Roudného. Tady v Jenišovicích na návsi je socha pany Marie, nedaleko najdete kostel církve československé husitské, který byl postaven ve dvacátých letech 20. století. Tento kostel byl dříve využíván i pro účely obce. Jeden čas zde byla umístěna i MŠ a záložna, později pobočka České spořitelny. V současné době pro něj hledáme další využití a peníze na jeho opravu. Pak je tu již zmiňovaný kostel sv. Jiří, u kterého je park se sochami sv. Antonína a sv. Václava. Tento park je registrován jako významný krajinný prvek a jeho dvě největší lípy mají obvod kmene okolo 4 m.

Lipový list najdeme nejen na vlajce ale i ve znaku obce?
Je tam proto, že jak tady v Jenišovicích tak i na návsi v Odolenovicích, to jsou dvě části naší obce, rostou výhradně lípy. Jedná se tedy o společný symbol obou částí obce. Stejně jako obec má dvě části je i znak obce rozdělen do dvou částí. Na jedné straně znaku je kostel sv. Jiří a na druhé listy lípy. Tento znak pro naši obec zhotovil pan Stanislav Kasík. Dekret k udělení znaku a vlajky byl předán 5.12. 2005 z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pana Lubomíra Zaorálka.

Jaké sportovní možnosti jsou v obci?
V Odolenovicích je tenisové hřiště, které provozuje Sportklub Zádraha. Další tenisové hřiště je Na Marjánce a to provozuje TJ Sokol Jenišovice. V areálu ZŠ je víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Zdejší Tělovýchovná jednota Sokol má několik oddílů: oddíl orientačního běhu, fotbalový oddíl FC Atax Jenišovice, volejbalový oddíl a oddíl rekreačního sportu. V obci působí také různé spolky: Sportovní střelecký klub, Myslivecké sdružení Jenišovice-Bezděčín, Kynologický klub Jenišovice  a Sbor dobrovolných hasičů v Jenišovicích a v Odolenovicích.

Výčet oddílů a spolků je opravdu velký. Jistě zde probíhá také mnoho kulturních a společenských akcí pořádaných těmito spolky?
Fotbalový oddíl pořádá pro děti pravidelně Mikulášskou besídku s nadílkou, maškarní rej a pro dospělé fotbalový ples. TJ Sokol organizuje každoročně dětský den a na podzim koláčový běh. SDH z Odolenovic ve spolupráci s SDH Žďárek  pravidelně pořádají masopustní průvod ukončený masopustní zábavou. SDH z Odolenovic dále pořádá letní karneval, beach párty, vinobraní, zájezd na zahradu Čech.  SDH z Jenišovic pořádá dva letní karnevaly na koupališti a s TJ Sokol turistický výlet. Různé turnaje vypisují fotbalisté i volejbalisté. Základní škola pořádá pro děti masopustní průvod. Pro děti z MŠ paní učitelky připravují na konci října kouzelnou noc. Pozadu nezůstává ani střelecký klub, kde jsou závody ve střelbě i pro veřejnost např.“O vánočního kapra“. Obec každoročně připravuje adventní koncert, který se letos bude konat 20. prosince od 16:00 hodin v kostele sv. Jiří, kde zazpívá dětský pěvecký sbor Vrabčáci.

Děkujeme za rozhovor, kterým jste nám představil život v obci Jenišovice.

Související články:
Obec Malá Skála - rozhovor se starostou Jiřím Nejedlem (02.03.2010)
Obec Svijany - rozhovor se starostou Petrem Lelkem (24.02.2010)
Obec Modřišice: Socha sv. Jana Nepomuckého opět na svém místě (18.01.2010)
Vlastibořice - obec byla úspěšná v soutěži Vesnice roku 2009, získala Ocenění za rozvoj venkova (24.09.2009)
Obec Kobyly získala Bílou stuhu za činnost mládeže v krajském kole Vesnice roku 2009. (31.08.2009)
Obec Modřišice je Skokanem roku v krajské soutěži Vesnice roku 2009 (28.08.2009)
Vesnice roku Libereckého kraje 2009 (20.08.2009)
Obec Paceřice - rozhovor s místostarostou Janem Pavelkou (18.06.2009)
Obec Čtveřín - rozhovor se starostou Daliborem Opltem (11.06.2009)
Obec Kobyly - rozhovor se starostou Jaroslavem Červou (03.06.2009)
Obec Vyskeř - rozhovor se starostkou Doubravkou Fišerovou (25.05.2009)
Obec Modřišice - rozhovor se starostkou Lidmilou Tomíčkovou (18.05.2009)
Obec Klokočí - rozhovor se starostou Jiřím Mrázkem (12.05.2009)
Obec Karlovice - rozhovor se starostkou Vlastou Špačkovou (06.05.2009)
Obec Sychrov - rozhovor se starostkou Jaroslavou Kvapilovou (29.04.2009)
Město Rovensko pod Troskami - rozhovor se starostou Pavlem Koldovským (22.04.2009)
Obec Pěnčín - rozhovor se starostou Karlem Bičíkem (16.04.2009)
Obec Všeň - rozhovor se starostou Ivanem Františkem Herbstem (30.03.2009)
Obec Ohrazenice - rozhovor se starostou Josefem Bečkou (26.03.2009)
Starosta Všeně Ivan František Herbst hovoří o plánovaných termálních lázních (18.03.2009)
Obec Přepeře - rozhovor se starostou Luďkem Sajdlem (13.03.2009)
Aktuálně z obcí v regionu: Karlovice - Sedmihorky (05.07.2008)

Autor: Redakce | 9595 přečtení | Doporučit článek | Tisk | Komentářů: 1464 | Přidat komentář