TurnovskovAkci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
iTurnovsko.cz
05. 07. 2008
Aktuálně z obcí v regionu: Karlovice - Sedmihorky
Jedním z hlavních nástupišť do centrální části Českého ráje, zejména do Hruboskalského skalního města, je obec Karlovice - Sedmihorky. Roční rozpočet je ve výši pouhých 11,5 milionu korun. A to opravdu není moc. „Navíc musíme zaplatit splátku úvěru, který jsme si vzali na výstavbu sportovního areálu s bowlingovými drahami, což je zhruba jeden a čtvrt milionu, v letošním roce doplatíme také půjčku na stavbu kanalizace,“ vypočítává starostka Vlasta Špačková.

Jak uvedla, doufá, že pomocí dotací a grantů, které obec a Mikroregion Český ráj společně podaly, bude poměrně malý rozpočet v průběhu roku navýšen. V plánu toho mají Karlovičtí docela dost. Výměnu oken na obecním úřadě již mají zdárně za sebou, vznikla zde i nová kancelář pro využití systému CZECH POINT, kde bude i dotace na zřízení ve výši 50 tisíc Kč. „Ze stavebních aktivit bych zmínila prodloužení vodovodního řádu k nové zástavbě v Radvánovicích, turisty jistě potěší opravená komunikace k zastávce Českých drah Hrubá Skála, nový povrch bude mít i obecní komunikace od rybníka Roudný směrem do Karlovic a také v ulici atriových domků v Radvánovicích.V této ulici musí být vyměněny hlavní domovní uzávěry vody a opravena narušená kanalizace. Také je dokončen nový povrch asi v kilometrové délce cyklostezky vedoucí na samotu Vrabčina ve Svatoňovicích – jedná se o propojení do Mírové pod Kozákovem,“ vypočítává starostka.

Na konci května byla dokončena oprava mezinárodní silnice I/35, která obec přímo protíná. Díky této rekonstrukci mají nyní Sedmihorky částečně nové chodníky. Zbývající část chodníků v osadě Sedmihorky bude rekonstruována v souvislosti s tzv. humanizací silnice, předpoklad je v roce 2009. Jak v části obce Radvánovice, tak také v Sedmihorkách se u hlavní silnice objeví čtyři nové autobusové zastávky.

„Rádi bychom prostředí obce pro místní i pro četné návštěvníky oživili. Máme zažádáno o dotaci na nákup herních prvků na dětská hřiště, chceme vylepšit zeleň v obci, před sezonou přibudou další kontejnery na separovaný sběr. Celým rokem jako nit se bude protahovat tvorba územního plánu tak, abychom tento dokument mohli v dohledné době schválit,“ uzavřela starostka Vlasta Špačková.

Podle ní je tu ještě jedna velká výzva, a sice stavba velkého záchytného parkoviště před lázněmi, kde by četní letní návštěvníci mohli své auto nechat stát celý den a vyrazit na kolo nebo pěšky do skalního města. Obec má na stavbu připraven projekt na realizaci stavby. „V současné době již není platné územní rozhodnutí. To ale není ta hlavní překážka. Hlavní překážkou je restituční nárok rodiny Aehrenthalů. Rodina netrvá na vrácení dotčených pozemků, uvolnění těchto pozemků však není možné vzhledem k tomu, že by byly vyjmuty z restituce pro současného vlastníka tj. s.r.o. PHL – Hrubá Skála,“ vysvětluje starostka.

Existují i názorové rozdíly na cenu pozemků a není tedy předpoklad dosáhnout dohody v dohledné době. Odhadované náklady na stavbu parkoviště jsou nyní ve výši zhruba 20 milionů korun. Několik roků se obec snažila získat na stavbu záchytného parkoviště nějakou státní nebo evropskou dotaci. Přestože si na neexistenci právě podobných velkých parkovišť i na dalších místech Českého ráje stěžují turisté i regionální politici, na potřebný projekt stále nebyly peníze. Nyní to tedy není podle starostky Špačkové otázka pouze peněz, ale i podané restituční žádosti.

„Doufám také, že vláda a parlament tohoto státu nepřijmou nějaká líbivá opatření pro občany, která v konečném důsledku uhradí města a obce. Například díky populárnímu společnému zdanění manželů nebo možnosti vrácení daní podnikatelům náš obecní rozpočet ztratil v roce 2007 dva miliony. Uvidíme, co udělá rok 2008 a doufám, že bude pro obce příznivý. Chápu, že pro lidi jsou to příjemná opatření, ale opravdu nevím, proč by díky nim měly trpět veřejné rozpočty obcí,“ dodala Špačková.

Další informace o obci a její poloha v regionu: Obec Karlovice

Související články:
Obec Malá Skála - rozhovor se starostou Jiřím Nejedlem (02.03.2010)
Obec Svijany - rozhovor se starostou Petrem Lelkem (24.02.2010)
Obec Modřišice: Socha sv. Jana Nepomuckého opět na svém místě (18.01.2010)
Obec Jenišovice - rozhovor se starostou Bohumilem Bradáčem (13.11.2009)
Vlastibořice - obec byla úspěšná v soutěži Vesnice roku 2009, získala Ocenění za rozvoj venkova (24.09.2009)
Obec Kobyly získala Bílou stuhu za činnost mládeže v krajském kole Vesnice roku 2009. (31.08.2009)
Obec Modřišice je Skokanem roku v krajské soutěži Vesnice roku 2009 (28.08.2009)
Vesnice roku Libereckého kraje 2009 (20.08.2009)
Obec Paceřice - rozhovor s místostarostou Janem Pavelkou (18.06.2009)
Obec Čtveřín - rozhovor se starostou Daliborem Opltem (11.06.2009)
Obec Kobyly - rozhovor se starostou Jaroslavem Červou (03.06.2009)
Obec Vyskeř - rozhovor se starostkou Doubravkou Fišerovou (25.05.2009)
Obec Modřišice - rozhovor se starostkou Lidmilou Tomíčkovou (18.05.2009)
Obec Klokočí - rozhovor se starostou Jiřím Mrázkem (12.05.2009)
Obec Karlovice - rozhovor se starostkou Vlastou Špačkovou (06.05.2009)
Obec Sychrov - rozhovor se starostkou Jaroslavou Kvapilovou (29.04.2009)
Město Rovensko pod Troskami - rozhovor se starostou Pavlem Koldovským (22.04.2009)
Obec Pěnčín - rozhovor se starostou Karlem Bičíkem (16.04.2009)
Obec Všeň - rozhovor se starostou Ivanem Františkem Herbstem (30.03.2009)
Obec Ohrazenice - rozhovor se starostou Josefem Bečkou (26.03.2009)
Starosta Všeně Ivan František Herbst hovoří o plánovaných termálních lázních (18.03.2009)
Obec Přepeře - rozhovor se starostou Luďkem Sajdlem (13.03.2009)

Autor: Redakce | 5764 přečtení | Doporučit článek | Tisk | Komentářů: 408 | Přidat komentář